“Te invit sa-mi cunoști orașul” la Liceul Teoretic “Ovidius”

Liceul Teoretic „Ovidius” organizează în aceste zile suita de manifestări cultural-științifice „Te invit să-mi cunoști”, ediția a VI-a, ce face parte din CALENDARUL ACTIVITĂȚILOR EDUCATIVE REGIONALE ȘI INTERJUDEȚENE   2019.

Proiectul  Liceului Teoretic “Ovidius” a debutat cu un concert cu titlul “Muzica în spațiului citadin”, susținut  de pianiștii liceului la Muzeul de Arta Constanta. Cei 16 adolescenți, au adus în fața publicului piese clasice sau moderne, interpretate cu sensibilitate și emoție. 

Proiectul va continua  cu atelierele de traducere într-o limbă de circulație internațională, un atelier de creație în limba română, un colocviu despre istoria, geografia citadină și multitudinea etnică a spațiului citadin și o sesiune de proiecte științifice cu titlul Natura orașului. Experiența elevilor participanți se va materializa într-o expoziție de fotografie intitulata Culori citadine.