„Le journal de mes rêves”

În perioada 14.09.2014 –24.09.2014 elevii şi profesorii Liceului Teoretic „Ovidius” din Constanța au fost gazda elevilor Liceului Ştiinţific „Giuseppe Tarantino” din Gravina, Puglia, Italia. Acest eveniment a avut loc în cea de-a treia mobilitate a proiectului Comenius bilateral „Le journal demes rêves”, a Liceului Teoretic „Ovidius”, Constanța, România şi Liceului Ştiinţific „Giuseppe Tarantino” din Gravina, Puglia, Italia.

Din delegaţie au făcut parte 21 de elevi italieni precum şi două cadre didactice italiene – VitoStimolo şi Stefania Vicino, fiecare elev italian fiind găzduit de un elev al Liceului Teoretic „Ovidius”şi de familia acestuia.

Buna desfăşurare a proiectului a avut loc sub îndrumarea doamnei profesor Lavinia Gheorghiu, responsabil de proiect precum şi prin munca susţinută a doamnelor profesor Mariana Popovici şi Alina Trache, şi acestea membre în echipa de proiect, cadre didactice ale Liceului Teoretic „Ovidius”. Un sprijin deosebit a venit din partea doamnelor director Cristina Anghel şi CarmenBucovală.

Elevii români şi italieni s-au pregătit pentru această mobilitate încă din luna aprilie a anului trecut, realizând materialele necesare celui de-al doilea număr de ziar ce poartă denumirea „La musique” din seria celor patru numere ale proiectului „Le journal de mes rêves”.

Programul întâlnirilor a fost foarte variat. Elevii italieni au asistat la orele colegilor lor din Liceul Teoretic „Ovidius”, având posibilitatea de a face cunoştinţă cu metodele şi mijloacele de predare din România, făcând astfel o comparaţie între cerinţele pe care trebuie să le satisfacă elevii din România şi elevii din Italia.

Oaspeţii italieni au intrat în contact cu viața culturală a oraşului prin vizite în centrul vechi al Constanței şi descoperirea Muzeului Marinei Române sau a complexului Muzeologic şi de Ştiințe ale Naturii. De asemenea, în portul din Constanţa, elevii şi profesorii s-au întâlnit cu reprezentanții Navei Şcoală – Bricul Mircea care le-au vorbit despre specificul acesteia. Totodată, elevii au avut ocazia să cunoască posibilitatea tinerilor navigatori de a se pregăti în primul lor voiaj, stagiu realizat în timpul studiilor universitare.

Elevii si profesorii italieni au fost extrem de încântați de călătoria la Mănăstirea sfântul Ioan Casian şi la Grota din apropiere, apoi au descoperit Marea Neagră şi au analizat caracteristicile fizico-chimice şi biologice ale împrejurimilor coastei. Elevii şi profesorii italieni, au avut ocazia să viziteze Delta Dunării şi să fie impresionaţi de măreţia peisajului şi frumusețea unui loc unic în Europa.

  • 2020 STEM Discovery campaign