Black Sea Robotics Challenge

Echipa de robotică a liceului nostru – ACE Robotics  a organizat sâmbătă 29 februarie prima ediție a concursului demonstrativ de robotică ‘’Black Sea Robotics Challenge’’. La concurs au participat 7 echipe din județul Constanța și anume RO 079 Ace Robotics, RO 080 Team MechanX – Liceul Tehnologic Dimitrie Leonida , RO 029 Neptunis – Colegiul Național Mircea cel Bătrân C-ța, RO146 RoboGraphed – Colegiul Național Militar Alexandru Ioan Cuza C-ta, RO039 Dragonic Force – Liceul Teoretic Nicolae Bălcescu Medgidia, RO185 HaveFun – Liceul Tehnologic Dimitrie Leonida, RO035 Team.Exe – Liceul Teoretic Carmen Sylva Eforie Sud. Această competiție este un pas pregătitor pentru etapa regională a competiției naționale de robotică BRD First Tech Challenge România organizată de Fundația Nație prin Educație care va avea peste două săptămâni la Iași.    

  • 2020 STEM Discovery campaign