BSUN Energy Innovation Challenge 2019

Vineri, 29 noiembrie 2019, s-a desfășurat la Liceul Teoretic “Ovidius” din Constanța  Concursul de proiecte, planuri de afaceri și idei inovative de startup-uri în domeniul Energiei Durabile,  Energy Innovation Challenge 2019.

Organizat de Secretariatul Național Român al Rețelei Universităților de la Marea Neagră împreună cu Universitatea “Ovidius” din Constanța, Monsson Group, Revista Știință și Tehnică, Inspectoratul Școlar Județean Constanța și găzduit de Liceul Teoretic “Ovidius” Constanța, concursul s-a adresat elevilor din licee de profil și studenților, aducând în prim-plan nevoia de formare a noilor generații de antreprenori, punând accent pe dezvoltarea abilităților și a deprinderilor necesare în domeniul energetic, familiarizarea cu provocările și satisfacțiile activităților antreprenoriale, facilitând inițierea de start-up-uri.

Juriul concursului, format din: Cătălin MREJERU, Monsson Grup, Președintele Juriului, Dr. ing. Alexandru STĂNILĂ, Forumul Inventatorilor din România, Iuliean HORNEȚ, inventator și antreprenor, Alexandru CAZACU, Global Academic Program, PTC Mironel NIȚU, Director, IMSAR Groupe SNEF, Valentin Cosmin POPESCU, CNE Cernavodă, Cristian ROMÂN, senior editor, revista „Știință și tehnică”, Adrian BĂNUȚĂ, realizator SRTV/presedinte Asociatia Science & Technology, Prof. ing. Cristina ANGHEL, director, Liceul Teoretic „Ovidius”, Constanța, Prof. Loredana Elena TĂNASE, director adjunct, Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”, Constanța, Prof. Claudia NIȚU, director, Colegiul Tehnic Energetic Constanța, Prof. Mădălina IVĂNESCU – inspector școlar fizică, ISJ Constanța, a evaluat proiectele prezentate selectând pentru a fi premiate 5 idei inovative, 3 dintre ele aparținând elevilor Liceului Teoretic “Ovidius” Constanța: Premiul II – Dorobanțu Alexandra-Maria, Mindea Isabella-Maria, cu proiectul Cultivarea în sistem aeroponic a plantelor cu bioîngrășămant nonconvențional; Mențiune – Trepteanu Maria, Munteanu Iulia, Calen Tudor Mihnea, Aron Robert, Mîrșu Andrei, cu proiectul Electricitate Verde; Mențiune – Armașu Alexandra, Cojocaru Maria-Ioana, Pantazi Teodora-Maria, Robu Mihnea George, Ștefănescu Diana-Livia, cu proiectul  Dispozitivul TAMD. Premiul III a fost obținut de Bondar Melissa-Elena, Pintilie Maria-Anca, Selea Elena-Silvia de la Școala Gimnazială nr.8 Constanța, cu proiectul Concept de producție a energiei electrice la nivel casnic, pe baza principiilor celulelor de combustie microbiale  iar Premiul I de Teodor Fadur, Iosif Ioan Grama, Daniel Florin Balaban, Mălina Maria Grama, de la Asociația pentru Dezvoltare Durabilă Octogonul, Filiala AFIR, Buzău, cu proiectul Captarea eficientă a energiei dinamice a curenților de aer cu viteze mici (sub 5/s).

  • 2020 STEM Discovery campaign