Balcaniada de Matematică

În perioada 21 – 26 iunie 2013, s-a desfășurat în Antalya, Turcia, Balcaniada de Matematică pentru Juniori. Elevul Cristian Teleanu, cls a IX a, de la Liceul Teoretic “Ovidius”  Constanța a făcut parte din lotul care a reprezentat România la acestă competiție, alături de alți 5 elevi, toți calificați în urma mai multor probe de baraj. Cristian,  pregătit de prof. Cristina Homentcovschi, a obținut la Balcaniadă  medalia de argint, contribuind la palmaresul României (doua medalii de aur și patru de argint).

prof. Cristina Homentcovschi a declarat “Rezultatul lui Cristian este remarcabil în condițiile în care la acest concurs au participat elevi din 11 țări balcanice la care s-au adăugat 7 țâri invitate. Nivelul pregătirii elevului nostru s-a materializat și în aprecierea soluțiilor găsite de acesta la concurs.”