Concursul național de lectură Mircea Nedelciu

La a XIV-a ediție a Târgului de carte școlarã Gaudeamus, sâmbătă, 19 noiembrie 2016, a avut loc etapa națională  a Concursului național de lectură Mircea Nedelciu. Elevi din orașele București, Craiova, Iași, Cluj și Constanța au participat la această etapă.

Concursul Național de lectură Mircea Nedelciu a fost creat în anul 2002, la inițiativa lui Vladimir Epstein, unul din promotorii târgului Gaudeamus. Scopul său este acela de a stimula lectura în rândul elevilor de liceu folosind ca instrumente de competiție, fragmente sonore din arhivele radioului public, fișele de lecturi suplimentare și curricula școlară. O elevă de clasa a XII-a B de la Liceul Teoretic  Ovidius, Ștefania Zănoagă, îndrumată de prof. dr. Trache Alina s-a clasat pe locul al 5-lea la Concursul de Lectură „Mircea Nedelciu”, la Târgul Gaudeamus – Carte de învățătură, organizat de Radio România. Selecția pentru participarea la acest concurs a fost realizată de Radio Constanța.

 

 

 

  • 2020 STEM Discovery campaign