“COVORUL TRADIȚIONAL ROMÂNESC”

Expoziția de pictură, grafică, colaj și fotografie „COVORUL TRADIȚIONAL ROMÂNESC” organizată de Liceul Teoretic ,,Ovidius” și Școala Gimnazială nr.8 Constanța, laBiblioteca Județeană ,,Ioan N. Roman”, Constanța, reunește lucrările premiate în cadrul concursului școlar județean de arte vizuale ,,Imagine și simbol în arta românească”, ediția a III-a, la care au participat 27 de instituții de învățământ și 300 de elevi din județ, coordonați de către 36 de cadre didactice.

Concursul a avut ca scop cunoașterea valorilor tradiționale românești, cultivarea și valorificarea potențialului creator al elevilor din învățământul primar, gimnazial și liceal. Elevii s-au inspirat din motive specifice covoarelor tradiționale, în care se oglindesc concepțiile și cunoștințele concrete asupra vieții și naturii ale strămoșilor noștri având fiecare stilul specific zonei. Tema „COVORUL TRADIȚIONAL ROMÂNESC” a inclus toate genurile de covoare produse manual: scoarțe oltenești, ardelenești, moldovenești cu noduri, de tip oriental, chilimuri etc. Organizatorii expoziției și coordonatorii concursului: prof. Violeta Oprișan și prof. dr. Iustina Silvana Ursu.