Dialoguri – Proiect Erasmus la Liceul Teoretic „Ovidius”

În perioada 18-21 Mai 2022, s-a desfășurat o mobilitate de grup a elevilor de la Liceul Teoretic „Ovidius” la  liceul “Notre Dame de Sion” din Istanbul. 16 elevi coordonați de prof. Lavinia Gheorghiu și prof. Cristina Gavrilă au participat timp de 4 zile la activități derulate alături de elevii liceului gazdă, dar și alături de elevii altor licee francofone din Istanbul: Liceul „Pierre Loti”, Liceul „St Joseph”, Liceul „St. Benoit”, Liceul „Sainte Pulcherie”.  Întreaga mobilitate a fost concentrată pe promovarea valorilor francofoniei, valori universale care au fost reflectate în piesele de teatru pe care elevii și profesorii prezenți le-au pregătit pentru a le împărtăși celorlalți. Astfel, sala de spectacole a liceului „Notre Dame de Sion” a fost gazda unor reprezentații teatrale de mare calitate, iar replicile unor autori precum Molière, Alfred Jarry sau Eugen Ionesco au fost aduse la viață de adolescenți pasionați de teatru și de limba franceză. Pe lângă aceste activități, elevii Liceului „Ovidius” au mai participat alături de colegii lor turci la ore de dans, dar și de tehnologie, au vizitat expoziția Oglinda urbană deschisă chiar la sediul liceului gazdă și  au aflat cum se desfășoară activitatea juriului premiului literar al liceenilor din Liceul “Notre Dame de Sion”. În paralel cu această mobilitate a elevilor s-a desfășurat și un stagiu de observare (job-shadowing) al activităților manageriale într-un liceu bilingv francofon, realizat de prof. Carmen Bucovală și prof. Cristina Mihălțeanu, care au participat la discuții cu directorul liceului si cu responsabilii de departamente, pe teme precum: obținerea Label FrancEducation, integrarea activităților Alianței Franceze și Institutului Francez în planurile de activități educative curente, cooperarea între liceele francofone, la nivel național și regional.