„Dialoguri”, proiectul Erasmus al Liceului Teoretic „Ovidius”

În perioada 29 martie – 4 aprilie 2023, elevii și profesorii Liceului Teoretic „Ovidius” au fost gazda unei întâlniri de proiect Erasmus, avându-i ca oaspeți pe elevii de la Gimnazija Celje din Slovenia.  Programul de activități a inclus mai multe workshop-uri științifice dar și ateliere artistice, coordonate de profesorii și elevii liceului gazdă. La acestea s-au adăugat vizite la Academia Navală „Mircea cel Bătrân” unde participanții au avut ocazia să cunoască modul în care se îmbină științele fundamentale cu pregătirea practică a studenților, dar și la Complexul Muzeal de Științe ale Naturii.  Patrimoniul cultural al orașului și al regiunii a constituit un  cadru relevant, permițând construirea de contexte de învățare formală și non formală, pentru toți participanții. Această mobilitate a fost precedată de o întâlnire de proiect desfășurată în  Slovenia în octombrie 2022, elevii români având atunci ocazia  să inițieze realizarea unor proiecte științifice pe diferite teme legate de dezvoltare durabilă și de educația STEM. Un câștig deosebit al acestei întâlniri de proiect a fost reluarea colaborării începută în urmă cu o jumătate de an în cadrul primei vizite de proiect Erasmus.

Coordonatorul proiectului, prof. Carmen Bucovală a afirmat „ca și la întâlnirea găzduită de liceul din Slovenia și de data aceasta, participanții și-au declarat interesul pentru continuarea colaborării și în viitor”.