Din activitățile „Săptămânii Altfel”

Luna francofoniei a debutat cu o întâlnire plăcută desfășurată la sediul  Alianței Franceze Constanța, întâlnire ce a făcut parte și din activitățile ,,Săptămânii Altfel” a Liceului Teoretic „Ovidius”.

Elevii clasei a 9-a bilingv ai școlii noastre, însoțiți de doamnele prof.  Dima-Aldea Nadina și Paris Anișoara, au fost  familiarizați cu activitățile desfășurate aici. D-na prof. Marinela Mitrenga, directorul acestei instituții le-a vorbit copiilor despre importanța cunoașterii limbii și culturii franceze precum și oportunitățile ce li se vor  deschide ulterior. Elevii au fost deschiși, au pus întrebări referitoare la cursurile ce se desfășoară în cadrul instituției, au vizitat biblioteca și așteaptă cu nerăbdare întâlnirea cu Asociația Brest- Constanța ( ABC).