Discurs public in Limba Engleza

La a 18-a ediţie a competiţiei “Public Speaking” elevul PĂIȘ GEORGE a obţinut locul I la semifinala desfăşurata pe 15 martie 2012 la Bucureşti iar COSTAȘ IULIANA premiul III.

La etapa finală ce a avut loc în data de 16 martie 2012 la Palatul Parlamentului, juriul a apreciat discursurile despre înţelepciune și mai ales despre înţelepciunea tinereţii (“The wisdom of Youth”) și a acordat tinerilor ovidiști premiul III (PĂIȘ GEORGE pentru „The Never Ending Search”) și menţiune (COSTAȘ IULIANA – „The Spirits Path”).

Și alţi elevi ai Liceului Teoretic „Ovidius”au participat la etapele concursului și au demonstrat abilitățile de buni vorbitori obţinând la etapa regionlă premii, astfel:

La categoria 12-15 ani : Premiul I MUNTEANU MARIA (clasa a VI-a C), PETRESCU IRINA (clasa a VI-a B ) SAMARGIU VLAD (clasa a VI-a A), iar premiul II COVALIU ALEXANDRA (clasa a V-a B )

La categoria 16-20 ani: Premiul I COSTAȘ IULIANA (clasa a XI-a C) si PĂIȘ GEORGE (clasa a XI-a F ), premiul II ABDUL ELIF (clasa a X-a G) si DAVICENCO RALUCA (clasa a XI-a B), premiul III ALBOIU ALEXANDRA (clasa a IX-a D) si GRASU LIDIA (clasa a IX-a B) și menţiune GUTU ADELINA (clasa a X-a G).