DOI ELEVI OVIDISTI IN ECHIPA ROMANIEI CARE A CASTIGAT FINALA EUROPEANA A SCI-TECH CHALLENGE!

Marea finală europeană a Sci-Tech Challenge, ce a avut loc pe data de 25 mai 2016 la Bruxelles, a adus în competiție cele trei echipe câștigătoare ale etapei europene, ce s-a ținut online cu două luni în urmă.

Cele trei echipe ce au concurat au fost cele ale României, Belgiei și Marii Britanii, marea câștigătoare fiind cea a României, ce a reușit să impresioneze juriul format specialiști în domeniul transporturilor.  În cadrul acestei etape, echipele participante nu au avut voie să schimbe ideile proiectului, ci doar să îmbunătățească prezentarea Powerpoint a acestuia.

Printre jurații din finală s-a numărat și ministrul transporturilor din regiunea Bruxelles, Pascal Smet, care a fost impresionat de proiectul României și a invitat echipa în biroul său, oferindu-le apoi un ghid pentru a vizita orașul.

Din echipa  câștigătoare a României au făcut parte și elevii Florescu Tiberiu  și  Radu Ștefan Cristea,  clasa a XI-a.

Elevii au fost selecționați  și îndrumați de către profesorul Mihalașcu Victor.