“Educația ne unește” – “Viziune asupra viitorului educației în România”

În data de 15.05.2019,  în aula Liceului Teoretic “Ovidius” Constanța  a fost prezentată viziunea sistemică  “Educația ne unește” – “Viziune asupra viitorului educației în România”. La întâlnire a participat personalul didactic al Liceului Teoretic “Ovidius”.  Participanții au studiat viziunea și au purtat discuții în cunoștință de cauză sesizând aspecte pozitive (creșterea rolului consilierilor de carieră, anul suplimentar între educația de bază și nivelul liceal), dar și îngrijorări și sugestii (limitarea accesului în învățământul superior în funcție de  tipul de bacalaureat, posibila dispariție a unui număr mare de posturi). O altă întâlnire, având aceeași tematică, a fost organizată la Liceului Teoretic “Ovidius” Constanța  în data de 8.05.2019, atunci dezbaterea a vizat participarea elevilor.