“Educație pentru Marea Neagră”

Elevii ovidiști de la clasele a IX-a C și a X-a B au participat miercuri, 3 iunie 2015, la o sesiune de dezbateri pe teme de mediu organizată de ONG Mare Nostrum, în cadrul proiectului “Educație pentru Marea Neagră”.

Aceștia au asistat la o descriere a proiectului, și apoi au fost împărțiți în grupe de lucru alături de alți elevi din liceele constănțene. În grupele formate, au analizat 3 situații în care o instituție de colectare a deșeurilor poate dăuna sau avantaja calitatea vieții într-un oraș, și apoi a urmat o sesiune de dezbateri îmbinată cu joc de rol în urma cărora s-a stabilit cea mai eficientă metodă de depozitare a deșeurilor.
Aceste câteva ore dedicate informării și promovării educației pentru dezvoltare durabilă au reprezentat o bună oportunitate de lucru în echipă, o provocare pentru a intra în rolul asumat, dar și o metodă de reflecție cu privire la cum putem diminua, în viața de zi cu zi, degradarea mediului.

 

  • 2020 STEM Discovery campaign