Expozitia “Istoria Universului” la Liceul Teoretic “Ovidius

Liceul  Teoretic “Ovidius” găzduieşte expoziţia cu titlul “Istoria Universului”,  organizată cu prilejul participării la Concursul Naţional “Nicolaus Copernic” sprijinit de Asociaţia Secular-Umanistă din România, sponsorizat de System Plus (partener al HP)  şi având ca parteneri  “Institutul Polonez din Bucuresti”, “ESERO”si “ESA”.  Expozitia a fost realizata de elevi de la cls a IX a B  care au ilustrat aparitia si evolutia Universului prin postere si machete. Cei 5 elevi din echipa de proiect: Topliceanu Ioana, Trăistaru Andrei, Voiculescu Mara, Popescu Lia şi Trandafir Andrei au organizat mai multe prezentari realizate in beneficiul colegilor lor.

Expoziţia îşi aşteaptă vizitatorii până pe data de 19 iunie 2015. Echipa care a participat la acest concurs speră să obţina premiul cel mare care constă în reechiparea unui laborator de informatică. Pentru cei “însetaţi” de cunoaştere şi de descoperirea cunoştinţelor vaste despre enigmaticul Univers, sunteţi invitaţi să accesaţi site-ul creat de acest grup, https://sites.google.com/site/istoriauniversuluicopernic2015 şi, de asemenea, vă aşteptăm să ne daţi like pe pagina de facebook https://www.facebook.com/istoriauniversuluilto.
  • 2020 STEM Discovery campaign