Festivalul de film “Filmmic” și-a desemnat câștigătorii

Gala acestui festival s-a desfășurat marți, 08 aprilie 2014, la Teatrul Național de Operă și Balet Oleg Danovski din Constanța. La Gala de Premiere a Festivalului Național de Scurtmetraj pentru Liceeni FILMMIC, ediția aVII-a, au fost prezentate producțiile video cu care elevii au participat la acest festival.  Au fost numeroși viitori cineaști, nu numai elevii liceelor constănţene, ci şi elevi din  licee din aproape toate județele țării.

În cadrul evenimentului au fost  premiate filmele care au  întrunit sufragiile juriului în privinţa calităţii imaginii, sunetului şi regiei, a originalităţii şi creativităţii scenariului, precum şi a expresivităţii interpretării actoriceşti. Președintele juriului a fost regizorul Carmen Lidia Vidu, alături de care s-au aflat: jurnalista Iulia Pană, directorul Casei Corpului Didactic, prof. Sorina Plopeanu, producătorul  TV, Beatrice Popa, actorul Dan Cojocaru și scenarista și producătoarea de film independent, Alexandra Păun. In finală s-au calificat 11 filme, filmul “Permanent midnight”, realizat de Elif Abdul și Adelina Gutu, cls a XII a G, a primit premiul al III lea. Filmul a fost apreciat pentru imaginea remarcabila, coerența scenariului și mai ales armonizarea tuturor mijloacelor artistice folosite, prin succesiunea  secvențelor care captivează privitorul, din primul până în ultimul moment al filmului.