Festivalul FilmMic, ediția 2019

Și la această ediție, elevii liceului nostru au participat la festivalul de film pentru adolescenți organizat de Liceul Teoretic “Traian”.  La secțiunea fotografie elevul Leonard Tobescu, coordonat de prof. dr. Iustina Ursu a câștigat premiul I cu lucrarea “Joaca”. La secțiunea scurt-metraj elevele Dănciuc Izabela, Popa Cristina, Giuroiu Bianca, Pavalache Andra și Heroiu Florina, coordonate de prof Rodica Crăciun au participat cu filmul “Ursuleți de Pluș”, recompensat de juriu cu o mențiune. Membrii echipei ne-au declarat “a fost inițial produs doar cu scopul de a participa la Festivalul FilmMic, dar atunci când am început să înțelegem noi înșine mesajul ce încercam să îl transmitem, am realizat ca nu mai este doar o competiție sau un simplu proiect, ci o realizare personală și de grup. Am lucrat împreuna pentru a crea imaginea “inocenței” așa cum o percepem noi, afectată de viața stresantă a unui elev de liceu, iar acest proces obositor a fost o pauză bine venită dintr-un cotidian banal și repetativ. Am conceput povestea filmului nostru prin prisma vieții de “boboc”, de abia intrat în brațele unei aventuri numita “liceu”. Felicitări tuturor!

  • 2020 STEM Discovery campaign