In memoriam prof. Laurentiu Buttuceanu

Prin trecerea în neființă a profesorului Laurențiu Buttuceanu, Liceul “Ovidius” a pierdut una din figurile sale definitorii.

“Un mare profesor”, “cel care ne-a îndrumat pașii”, “cel căruia îi datorăm cariera” sunt doar câteva dintre cuvintele asociate cu numele domnului profesor de către foștii săi elevi.

În peste 40 de ani de carieră didactică, din care 39 dedicați elevilor liceului “Ovidius”, imaginea profesorului Laurențiu Buttuceanu s-a înscris în coordonatele profunzimii, echilibrului și mai ales în ale dragostei pentru elevi.

A spune “am facut fizica cu dl. prof. Buttuceanu” este un pașaport spre valoare, este o mândrie și o garanție a unei pregătiri temeinice, care a fost îndrumată de profesorul riguros, corect și dedicat misiunii sale de dascăl.

Sutele de elevi care l-au avut profesor îi poartă recunoștință pentru amprenta pe care a lăsat-o în formarea lor. Ingineri, medici, profesori au învățat de la dumnealui fizica, metoda argumentului până la esență, umorul subtil, dar mai ales, respectul pentru lucrul bine facut.

Și odata cu zeci de generații de elevi, dl. profesor Laurențiu Buttuceanu a format profesori, împărtășind din experiența sa, în discuții pe care le numea colegiale, dar care erau adevarate lecții ale Maestrului.

Ne despărțim cu profund regret de profesorul Laurențiu Buttuceanu. În mintea și sufletul celor ce l-au cunoscut ramâne însă “marea lectie”, pentru care îi suntem recunoscători.