La începutul primăverii: examene DSD la Liceul Teoretic Ovidius

Pentru a treia oară în această primăvară, elevi ai Liceului Teoretic “Ovidius” din Constanța au susținut examenele pentru Diploma Limba Germană (DSD) la nivelul A2/B1. Pe 09.03.2023, ei au sustinut examenele de citire, ascultare și producere de texte, pentru care s-au pregătit intens timp de mai multe luni. În general, toți elevii din clasele bilingve , precum și elevii motivați din alte clase, pot participa la examenul DSDI.

În acest an, alte două școli DSD din Constanța au fost, de asemenea, invitate pentru prima dată la Liceul Teoretic „Ovidius“. Elevii de la Sc.Gimn. “Mihai Viteazul” și C.N. “Mircea cel Bătrân” au venit în vizită la LTO în cadrul centrului de examinare, astfel încât în total aproape 110 candidati au rezolvat diferitele sarcini de lucru. În timp ce celelalte două școli pot privi înapoi la o lungă tradiție cu Diploma de Limba Germană, Liceul Teoretic “Ovidius” a devenit membru al programului de diplomă standardizat la nivel mondial abia din 2020. La fel ca alte 1100 de școli din întreaga lume, școala este membră în rețeaua de școli partenere din străinătate și beneficiază de sprijinul personalului și al materialelor didactice din Germania.