Liceul Teoretic “Ovidius” parte din rețeaua liceelor cu secții bilingve francofone

Începând cu anul școlar 2021-2022, Liceul Teoretic “Ovidius” va face parte din rețeaua liceelor cu secții bilingve francofone formată în urma acordului bilateral „De la învățământul bilingv către filiere universitare francofone”, pe baza colaborării dintre Guvernul României și Guvernul Republicii Franceze, semnat în 2016 și în cadrul programului acțiunilor de cooperare bilaterală lingvistică și educativă convenit între Ministerul Educației și Serviciul de Cooperare Educativă al Ambasadei Franței la București.

În secțiile bilingve francofone, elevii parcurg cursuri de „Limbă și civilizație franceză”, cursuri la discipline non-lingvistice (geografie, istorie, științe ale naturii), predate în limba franceză. Pe parcursul clasei a XI a, elevii vor participa la activități organizate în cadrul unui modul interdisciplinar, în care se va dezvolta un proiect ce va aborda o temă aleasă de elevi, proiect ce are drept scop formarea și dezvoltarea competentelor elevilor, favorizând lucrul în echipă, dezvoltarea autonomiei acestora, va încuraja spiritul de inițiativă și va contribui la dezvoltarea simțului critic, a capacitaților de argumentare, a competențelor de cercetare și de analiză a  informației.

În cadrul examenului de bacalaureat, absolvenții secției bilingve francofone vor avea de promovat o proba suplimentară reprezentată de o disciplină non-lingvistică studiată în limba franceză.
  • Proiect Erasmus+