MADE FOR EUROPE

Vineri, 22 martie, la Palatul Copiilor a avut loc faza județeană a concursului “MADE FOR EUROPE” unde Liceul Teoretic Ovidius a participat cu 3 proiecte și a obținut locurile I, II și III.

Proiectul “Read-it: Training teachers to made READing fun through Digital Storytelling” prezentat de eleva Alboiu Alexandra XD a obținut maximul de puncte și s-a calificat la faza națională, ce va avea loc la Iași în perioada 5-8 aprilie, în timp ce locul II si locul III au fost ocupate de proiectele ACES: Capturing reality: Youth Using Digital Media Proactively (prezentat de Loredana Barbu 11B) și “Black Sea Cultural Animation Program” (Chiamil Sibel și Doroftei Loreadana 11G)

Concursul MADE FOR EUROPE este la a 7-a ediție și are ca scop valorizarea și promovarea experiențelor și produselor finale obținute în urma proiectelor Comenius, Leonardo da Vinci, Grundtvig, U4Energy, eTwinning, ACES, Tineret în acțiune sau Europa Casa Noastră