MEDALIE DE ARGINT PENTRU IOAN VLADIMIR VINTU LA BALCANIADA DE MATEMATICA PENTRU JUNIORI

In perioada 25 – 29 iunie la Veria in Grecia s-a desfasurat a XVI-a editie a Balcaniadei de Matematica pentru Juniori, unde elevul Ioan Vladimir Vintu, proaspat absolvent de gimnaziu al Liceului Teoretic „Ovidius”, a obtinut 34 de puncte dintr-un total de 40, clasandu-se pe locul II si obtinand medalia de argint.


Sub indrumarea doamnei profesor Cristina Homentcovshi, tanarul matematician a ocupat locuri de frunte la numeroase competitii matematice, si nu numai, el fiind si sef de promotie la sfarsitul celor patru ani de gimnaziu. Cu toate acestea, medalia de argint obtinuta la Balcaniada reprezinta recunoasterea valorii si inteligentei acestuia, a pasiunii sale pentru rezolvarea de probleme precum si incununarea cu succes a tuturor eforturilor depuse in acesti ani.

Balcaniada de Matematica pentru Juniori este un concurs anual destinat elevilor din statele situate in zona balcanica. Elevii romani din lotul olimpic au concurat cu elevii din alte state precum Albania, Bulgaria, Cipru, Serbia sau Turcia. Cu 2 medalii de aur si 4 de argint, Romania ocupa pozitia a II-a in clasamentul neoficial