Olimpiada de Lingvistică – ovidiști calificați la etapa internațională Pacific Linguistics Olympiad

Călătoria printre litere, cifre și simboluri a fost pentru elevi întotdeauna eterna plimbare de-a lungul unei transformări a primelor vise… matematica și lectura. Fiecare percepe semnificațiile așa cum le dorește, dar cel care citește are dreptul să vadă mai multe, cel care vede în schimbul simbolurilor, cifrelor sau semnelor lingvistice altceva devine el însuși un mare căutător al sensurilor. Astfel, elevii Stan Vlad clasa a X a îndrumător prof Secuiu Cristina Brîndușa si Fota Felicia clasa a X a indrumator prof dr Trache Alina au participat la etapa națională a Olimpiadei Naționale de Lingvistică secțiunea performanță și au obținut mențiune calificându-se la etapa internațională Pacific Linguistics Olympiad. Aceștia s-au clasat în primii 110 elevi calificați la etapa următoare a olimpiadei, etapă ce presupune participarea la Asia Pacific Linguistics Olympiad. Felicitări celor doi elevi!