Premiul III la Concursul Național de Lectură “Mircea Nedelciu”

Elevul Ștefan Ciocioi din clasa a XII-a A, Liceul Teoretic “Ovidius” Constanța, pregătit de prof. dr. Paula Paliuc, a obținut Premiul III la Concursul Național de Lectură “Mircea Nedelciu”, organizat în cadrul Târgului de carte GAUDEAMUS – Carte de învăţătură – București 2014. Elevul constănțean  a impresionat un juriu exigent și s-a impus în fața unor competitori atent evaluați, reprezentanți ai tuturor județelor țării.

Îi urăm succes în continuare și credem că se înscrie în rândul valorilor promovate de învățământul românesc.

Concursul Naţional de Lectură “Mircea Nedelciu”, iniţiat şi organizat din anul 2002 de Radio România, în colaborare cu studiourile teritoriale, are scopul de a stimula şi încuraja interesul tinerilor pentru lectură si se adresează elevilor din clasele terminale de liceu,  reunind anual câţiva dintre cei mai talentaţi tineri din întreaga ţară.