Proiect Comenius Multilateral “Mare Nostrum” la final

In perioada 4-9 mai s-a desfășurat la Varna, Bulgaria, ultima întâlnire din proiectul Comenius Multilateral “Mare Nostrum”, derulat de Liceul Teoretic “Ovidius” alături de școli din Italia, Portugalia, Grecia, Bulgaria și Franța. La capătul a doi ani, echipele de proiect din cele șase țări au avut ocazia să compare rezultatele obținute în promovarea educației științifice a elevilor.

Gazdele de la Private Trade School Varna au realizat pentru acesta întâlnire de proiect un program atractiv, în care elevii au avut ocazia să facă cunoștință cu proiectele Academiei Navale din Varna și să ia parte la demonstrațiile organizate de studenții acestei instituții de învățământ.
Fiecare școală participantă la proiect a prezentat un film care include experiențele de învățare desfășurate de elevii participanți, experiențe focalizate pe valențele educative ale mediului marin.

  • 2020 STEM Discovery campaign