Rezultate deosebite la Matematica

Sâmbăta, 15 octombrie 2011, în cadrul saptămânii dedicate „Zilelor Scolii”, a avut loc la Scoala “Sf. Vineri” din Ploieşti a V-a ediţie a concursului interjudeţean de matematica  „Regalul Generaţiei XXI”.
La concursul adresat elevilor din clasele III-VIII au participat anul acesta peste 1000 de elevi dintre care 39 ai Liceului Teoretic „Ovidius”, Constanta.

Sub îndrumarea profesorilor de matematica Cristina Vacarescu, Mirela Danila, Cristina Homentcovschi şi Dorin Arventiev, elevii Liceului „Ovidius” au ocupat locuri fruntaşe, astfel, pentru clasa a V-a, premiul II, Dumitrescu Roxana, premiul III, Chespi Eldin şi  menţiuni, Rusu Simona, Smarandi Tudor şi Covalu Alexandru. La clasa a VI-a elevii au obţinut un premiu III, Corcescu Tiberiu, şi 5 menţiuni, Zevri Radu, Spiridon Silvia, Velcea Victor Catalin, Eftimescu Dan Victor şi Caraiola Stelian. La nivel de clasa a VII-a elevii Ali Aydan şi Teju Ioana au obţinut premiul III, iar Unsalan Melisa, Tabacu Anna, Barbus Bogdan, Epure Stefan, Niculae Maria, Manea Ana şi Manole Elena, menţiune. De asemenea, premiul III a fost acordat elevului Vantu Ioan Vladimir din clasa a VIII-a.

Meritele deosebite ale elevilor de la Liceul Teoretic „Ovidius” au fost răsplătite şi la concursul rezolvitorilor „Gazetei de Constanta”, desfăşurat în data de 8 octombrie, unde tinerii ovidişti de gimnaziu şi liceu au cucerit podiumul obţinând premiul I (Pitic Vicentiu XB), dar şi 4 premii II, 3 premii III şi 11 menţiuni.

Îndrumaţi de aceeaşi profesori, 2 echipaje formate din elevi de clasele V-VIII (Smarandi Tudor, Zevri Radu, Ali Aydan, Cealera Cristian şi Rusu Simona, Corcescu Tiberiu, Tudose Stefan, Preda Claudia) au participat la concursul „Math Space” din cadrul suite de manifestări „My Space” , editia a VI-a, dedicata Saptămânii Mondiale a Spaţiului, desfăşurată  la Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân în saptămâna 4-10 octombrie. Elevii liceului „Ovidius”  au avut o prestanţa remarcabila, ambele echipe obţinând locul I.

Rezultatele foarte bune încurajează şi susţin performantele şcolare ale elevilor care prin munca lor constituie exemple pozitive pentru cei din jur şi totodată îi recomandă pentru participarea cu succes la viitoare concursuri.

Prof. Anca Sima, Consilier de imagine

 

  • 2020 STEM Discovery campaign