Rezultate frumoase ale elevilor ovidisti la Concursul National de Proiecte de Mediu, Muncel, Judetul Iasi, 2015

Ca în fiecare an, la sfârșitul lui iulie, elevi din toată tara participă la Concursul National de Proiecte de Mediu, de la Muncel, Județul Iași, ajuns acum la a XVII-a ediție.

Ca în fiecare an, elevii ovidiști s-au remarcat în fața juriului format din profesori de la universități și institute de cercetări de prestigiu din Iași, obținând o medalie de bronz. Elevii Vlad Samargiu și Andrei Radoi, coordonați de prof. dr. Carmen Bucovală, în colaborare cu ONG Mare Nostrum au prezentat un proiect legat de utilizarea recifelor artificiale la Marea Neagra.

Președintele juriului, prof.univ.dr. Ionel Miron a apreciat proiectul prezentat de elevii constănțeni, subliniind importanța implicării tinerilor în măsuri eficiente de conservare a biodiversității locale.