Școlile povestesc despre migrație pe www.parlezvousglobal.org

Pe 18 decembrie, cu ocazia Zilei Internaționale a Migrației, ONG-urile partenere în proiectul Parlez-vous global lansează site-ul  www.parlezvousglobal.org, un spațiu social și educativ, disponibil în 5 limbi, dedicat școlilor din învățământul pre-universitar din Europa și din Africa.


“Parlez-vous global?” este un proiect finanțat de Uniunea europeană, Fondazioni4Africa și Fondazione De Agostini, al cărui obectiv este ca 12 000 de cadre didactice și 35 000 de elevi să dobândească competențe care să îi ajute să abordeze problematica dezvoltării globale, utilizând TIC4D (Tehnici și Tehnologii de Informare și Comunicare pentru Dezvoltare) și jurnalism cetățenesc, pentru a favoriza integrarea tematicii migrației și cetățeniei globale în programele școlare.

Cu ocazia Zilei Internaționale a Migrației, ONG-urile partenere în proiectul “Parlez-vous global?” (CISV, ACRA-CCS, COSPE, COOPI, Sudwind Agentur, APDD-Agenda 21, UNMFREO), Asociația italo-senegaleză Stretta di Mano și Compagnia di San Paolo lansează site-ul multilingv www.parlezvousglobal.org

Participarea pe site-ul proiectului este deschisă tuturor: nu există condiții speciale pentru a te înregistra, dar trebuie să fii dornic să experimentezi și să împărtășești cu ceilalți experiențele tale.

  • 2020 STEM Discovery campaign