TELEȘCOALA, orarul cursurilor pentru prima săptămână

Luni, 16 martie, de la ora 9:00, clopoțelul sună la TVR 2 și TVR 3, în emisiunea “Teleșcoala”. Iată care este orarul primei săptămâni și ce lecții vor putea învăța elevii.

În contextul în care instituțiile de învățământ din România au fost închise în urma crizei declanșate de epidemia de COVID-19 și în acord cu misiunea sa publică, TVR oferă elevilor aflați în pragul susținerii examenelor posibilitatea de a păstra contactul cu materiile de învățământ prin intermediul emisiunii “Teleșcoala”, difuzată de luni până vineri, pe TVR 2 și TVR 3.

Cursurile vor putea fi urmărite atât la televizor, cât și online pe canalul de Youtube al TVR și pe site-ul www.tvr.ro.

Luni, 16 martie, de la ora 9:00, elevii claselor a VIII-a sunt așteptați la lecția de Limbă și literatură română, unde vor învăța despre “Vocabular și fonetică”. De la ora 9:30, în cursul de Matematică vor studia “Sisteme de ecuații-metoda substituției”. Pentru elevii claselor a XII-a, cursurile televizate încep de la ora 15:00. La Limba și literatura română elevii vor învăța „Iona”, de Marin Sorescu. De la ora 15:30, la Matematică se explică lecția „Polinoame. Relația lui Viete”.

“Teleșcoala este un program special pentru vremuri speciale! Sunt idei de mult apărute în TVR care s-au întâlnit acum cu alte idei născute din necesitate. Atunci când un profesor intră în clasă el este întâmpinat de câteva zeci de perechi de ochi care așteaptă să vadă ce urmează. Profesorul este pregătit să aducă lumină în ochii copiilor și în mintea lor! Nimic nu se compară cu puterea care este născută din mințile copiilor și mintea profesorului lor. Din păcate, în situația dată, fix această magică putere ne va lipsi. Aici intervine magia și puterea televiziunii. Acum putem să fim de folos, iar dacă un singur copil care nu are acces la internet află de la televizor cum e cu sintaxa frazei, cu metoda substituției în sisteme de ecuații sau cu „Iona” lui Marin Sorescu și se va putea descurca onorabil la examenele de Evaluare sau la Bac, înseamnă că am făcut ce trebuie. Și trebuie să știți că acest program este bazat în întregime pe voluntariat – și din partea profesorilor și din partea colegilor din TVR. Vizionare plăcută!”, a spus Camelia Boștină, producătorul emisiunii

Orarul săptămânii pentru clasa a VIII-a.

Luni, 16 martie

Ora 9:00 Limba și literatura română – Vocabular și fonetică

Ora 9:30 Matematică – “Sisteme de ecuații-metoda substituției”

Marți, 17 martie

Ora 9:00 Limba și literatura română – Noțiuni de sintaxa frazei. Noțiuni de morfologie

Ora 9:30 Matematică – Sisteme de ecuații. Metoda reducerii. Interpretare geometrică

Miercuri, 18 martie

Ora 9:00 Limba și literatura română – Elemente de vocabular și fonetică

Ora 9:30 Matematică – Probleme care se rezolvă cu ajutorul ecuațiilor și sistemelor de ecuații

Joi, 19 martie

Ora 9:00 Limba și literatura română – Genuri și specii literare. Trăsături

Ora 9:30 Matematică – Piramida patrulateră regulată

Vineri, 20 martie

9:00 Limba și literatura română – Noțiuni de morfologie (Părțile de vorbire)

9:30 Matematică – Piramida triunghiulară regulată.

Orarul săptămânii pentru clasa a XII-a.

Luni, 16 martie

Ora 15:00 Limba și literatura română – „Iona”, de Marin Sorescu

Ora 15:30 Matematică – „Polinoame. Relația lui Viete”

Marți, 17 martie

Ora 15:00 Limba și literatura română – Arta poetică – În dulcele stil classic – Nichita Stănescu

Ora 15:30 Matematică – Aplicații ale relațiilor lui Viete

Miercuri, 18 martie

Ora 15:00 Biologie – Ecologie umană

Ora 15:30 Istorie – România postbelică: Regimul stalinist și național-comunist; Disidența anticomunistă; Construcția democrației postdecembriste.

Joi, 19 martie

Ora 15:00 Istorie – România în perioada Războiului Rece

Ora 15:30 Geografie – Statele Uniunii Europene

Vineri, 20 martie

Ora 15:00 Logică – Termeni și raporturi între termeni. Propoziții categorice. Raport între propoziții categorice;

Ora 15:30 Engleză – Travelling (reading, informal letter), Human rights (speaking, essay writing).

  • 2020 STEM Discovery campaign