Un nou proiect Erasmus+ la Liceul Teoretic „Ovidius”

„My Compass – Creșterea puterii de decizie a elevilor în parcursul lor viitor” este un proiect care debutează din acest an școlar la Liceul Teoretic “Ovidius”. Țintele proiectului sunt orientate spre sprijinirea elevilor pentru optimizarea traseului de carieră, prin explorarea intereselor, aptitudinilor și competențelor elevilor. La începutul acestui an, s-a desfășurat  o primă sesiune de formare pentru 23 de profesori care vor implementa prima parte a proiectului.

Formarea profesorilor s-a axat pe prezentarea instrumentelor disponibile pe o platformă dezvoltată într-un proiect anterior, familiarizând participanții cu o serie de abordări ale consilierii și orientării elevilor. Instrumentele disponibile pe platforma Calling (chestionare, teste, liste de aptitudini etc) sunt benefice în procesul de orientare educațională și profesională. Instruirea a subliniat, de asemenea, importanța consilierii adecvate a elevilor vulnerabili, prezentând participanților o serie de metode menite să ajute aceștia să facă alegeri mai bine informate cu privire la parcursul lor viitor. Proiectul este derulat de Liceul Teoretic “Ovidius” alături de școli și organizații din Grecia, Italia și Portugalia și are o durată de 2 ani.