Youth for Understanding

Reprezentantii Youth for Understanding Romania au fost prezenți la Liceul Teoretic Ovidius pentru a face cunoscute obiectivele acestei asociații. YFU oferă posibilitatea de participare la programe de schimburi interculturale între elevi și familii. Prin această interacțiune se sporește toleranța, înțelegerea și cunoașterea reciprocă. YFU crează un mediu sigur, de sprijin, prin care se poate câștiga o înțelegere mai profundă a diferitelor culturi.

În România, activitatea YFU a început în anul 1994 cu o primă grupă de 13 elevi care au petrecut un an de schimb în Germania. De atunci, activitatea organizației s-a dezvoltat atât prin creșterea numărului de organizații partenere la peste 30, cât și prin diversificarea programelor oferite. Până în acest an un număr de peste 550 de elevi au luat parte la programele noastre. YFU România nu doar trimite elevi români în străinătate, ci și găzduiește elevi din toată lumea. In prezent peste 35 de elevi din Danemarca, Estonia, Germania, Suedia, Norvegia, Tailanda și Statele Unite ale Americii au ales România ca destinație pentru un an de schimb.