LES JOURS DE LA FRANCOPHONIE – 2018

Profesorii și elevii Liceului Teoretic ,,Ovidius’’ vor participa la o multitudine de  evenimente dedicate acestei zile. Activitățile se vor desfășura in perioada 12 – 23 martie, iar  vineri 23 martie, in intervalul 12 – 13 vom încheia aceasta frumoasă sărbătoare cu spectacolul  “Rythmes francophones“organizat de profesorii de limba franceză ai liceului nostru.

In cadrul  acestei manifestari vom viziona cele doua reprezentații ale teatrului francofon ,,Amphitheâtre’’,  vom premia cele mai frumoase afișe cu cele zece cuvinte dedicate Zilelor Francofoniei, vom  felicita elevii care au obținut rezultate deosebite la olimpiada de limba franceză și vă vom  încanta cu melodii, monologuri, poezii, interpretate în limba lui Molière.   Trupa de teatru francofon ,,Mini-Amphithéâtre a Liceului Teoretic ,,Ovidius’’ a participat la cea  de-a 15-a ediție a Festivalului de Teatru Francofondin Sorrento, Italia. Talentul, munca, ambiția  le-au fost încununate cu un premiu pe măsură – trofeul pentru ,,mise en mouvement, le sens de  l’humour et la richesse des costumes’’. Micile talente au interpretat piesa ,,Cirque’’ regizată de  doamna profesor Maria Andreșoiu, iar coordonatoarele proiectului, doamnele profesoare  Cristina Gavrilă și Lavinia Gheorghiu.  Trupa de teatru francofon a liceului ,,Amphithéâtre’’ a participat în perioada 8 – 12 martie la cea  de-a 19-a ediție a Festivalului de Teatru Francofon din Huesca, Spania. Aceștia au prezentat  piesa ,,Opére Panique’’, scrisă de Alejandro Jodorowsky, fiind pregătiți cu profesionalism de  doamnele Maria Andreșoiu, Lavinia Gheorghiu și Mariana Popovici.  Ziua Internațională a Francofoniei, care se serbează anual pe 20 martie, este marcată și la  Constanța. Alianța Franceză din localitate organizează pe tot parcursul săptămânii manifestări  culturale, alături de parteneri precum Inspectoratul Școlar Județean, Liceul Teoretic „Ovidius“,  Colegiul Național „Mircea cel Bătrân“, Colegiul Național de Arte „Regina Maria“, liceele  „George Călinescu“, precum și Asociația Română a Profesorilor de Limba Franceză, Asociația  Elevilor Francofoni.   Miercuri, ora 15 la sediul Alianței Franceze, cu începere de la ora 15.00, va avea loc  concursul internațional de limbă franceză „La Plume d’Or“, sub patronajul Ministerului Francez  al Culturii și al Comunicării. Evenimentele vor continua cu mese rotunde, expoziții tematice,  minispectacole, concursuri și o sesiune de comunicări științifice.  Acțiunile acestei sărbători au scopuri foarte clare și anume acelea de a-i determina pe  elevi să cunoască cât mai multe lucruri despre francofonie, de a le stârni interesul pentru  competiție, de a iubi limba franceză, dar și de a-i face conștienți de apartenența noastră, a  românilor, la marea familie latină.  Francofonia înseamnă să aparții aceleiași comunități și să împărtășești valorile  culturale, științifice, economice. Francofonia presupune o solidaritate de grup, o conștiință  comună. Trebuie să fim capabili să dialogăm, pentru a avea o lume mai bună, pentru a promova  realizările locale.  Profesori organizatori:  Nadina Dima-Aldea (responsabil catedră),  Cristina Gavrilă, Lavinia Gheorghiu, Mariana Popovici

  • 2020 STEM Discovery campaign