”Liceenii și voluntariatul”

Astăzi, 26 Aprilie 2018, între orele 12:00-15:00, la sediul Liceului Teoretic „Ovidius”, s-a desfășurat evenimentul ”Liceenii și voluntariatul”, ediția a cincea, organizat împreună cu Consiliul Școlar al Elevilor din Liceul Teoretic „Ovidius”.

Evenimentul s-a desfășurat sub forma unui târg de voluntariat, fiecare instituție/  organizație prezentă fiind invitată să prezinte oportunitățile de voluntariat pe care le oferă tinerilor.

La invitația noastră au răspuns 15  asociații din Constanța, parteneri tradiționali ai liceului nostru sau noi asociații care ni s-au alăturat în desfășurarea proiectelor de voluntariat: Asociatia Impreuna pentru Viitor, ONG Mare Nostrum, Fundatia Giovanni Bosco,  Asociatia Grupurilor Locale de Tineret,  Asociatia Studentilor si Medicilor Voluntari, Asociatia pentru promovarea educatiei creativ-ecologice si abilitatilor inovative,  Centru de zi „Arca’’ pentru persoane cu dizabilitati, Asociatia SWEET LAND,  Antidrog Constanta, AIESEC CONSTANTA,  Centru Român de Educatie Economică, Interact Pontus Euxinus, Interact Constanta,  Interact Cetatea Tomis, Consiliul Judetean al Elevilor.