Olimpiada ,,Tinerii dezbat”, faza județeană – moment unic pentru elevii ovidiști!

În perioada 13-14 mai 2017,s-a derulat la Colegiul Comercial ,,Carol I”, olimpiada ,,Tinerii dezbat”,faza județeană. Echipa,Liceului Teoretic ,,Ovidius”, formată din elevii: Sonia Nicolae, Selghiul Rașid, Codruț Purcea și coordonată de profesorul de științe socio-umane Ramona Voiculeț a susținut moțiunile: ,,Acest parlament crede că introducerea măsurilor de toleranța zero pentru acte de violență în școli ar duce la reducerea acestora” și ,,Acest parlament crede că rețelele de socializare ar trebui să nu fie accesibile minorilor sub 13 ani”.

Aceste moțiuni au fost dezbătute de echipa liceului care a avut atât rolul de parlament, cat și de opoziție în cele șase runde câștigate.

În urma celor șase runde de dezbateri, elevii au reușit să obțină locul I si să se califice la faza națională a olimpiadei ,,Tinerii dezbat”. Rezultatul lor remarcabil ne bucură si ne dorim ca eforturile lor să continue pentru a obține același rezultat și la faza națională.

  • 2020 STEM Discovery campaign