Proiectul “Şcoala de Afaceri”

Centrul de Resurse pentru Educaţie Economică Constanţa şi Liceul Teoretic „Ovidius”, în parteneriat cu Centrul Europe Direct, găzduit de Oficiul Teritorial pentru Intreprinderi Mici şi Mijlocii şi Cooperaţie Constanţa, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa sunt organizatorii proiectului “Şcoala de Afaceri“. Proiectul vizează o introducere a tinerilor în spiritul antreprenorial, prin realizarea unei informări cu privire la mediul de afaceri român şi european, prezentarea unor idei de afaceri, schiţarea planului de afaceri, sursele de finanţare din fonduri naţionale şi europene etc.

Între 29 şi 30 octombrie 2012 s-a desfăşurat a treia ediţie a concursului “Şcoala de afaceri”. Activităţile s-au derulat la Liceul Teoretic „Ovidius” Constanţa şi la ele au participat 35 de elevi din clasele a 10-a, organizaţi în grupe de câte 5 concurenţi. Participanţii, îndrumaţi de domnul profesor Victor Mihalaşcu au fost: Ispas Andrei, Maftei Andra, Marinescu Ioana-Claudia, Macarie Andreea-Oana, Belu Alexandra-Cristiana, Bucuroaia Alexandra, Udrea Paula, Pânzarul Pavel, Şerban Ana Maria, Ghencea Ruxandra, Dumitru Cătălin, Ionescu Andreea, Trăncuţă Raluca Bianca, Dobrică Răzvan, Boja Vlad, Ionică Andreea, Olaru Alexandra, Amet Fernis, Drăghici Cristina, Bocârnea Andrei, Mergeani Iulian, Gaţcan Alexandra, Cucoară Cosmin, Marinciu Mădălina, Făgăraş Dragoş, Codreanu Florentina, Ghiţă Andreea, Cornea Mihai, Popa Alessio, Carp Andrei, Hulea Vlad, Bîrsu Ion, Gîfei Sebastian, Grigore Mihai, Roman Ştefan. CREE Constanţa a premiat cu cărţi toţi elevii participanţi.

  • 2020 STEM Discovery campaign