Ziua Tătarilor sărbătorită la Liceul Teoretic Ovidius

Miercuri, 12 decembrie 2012, în Aula mica a Liceului teoretic “Ovidius”, Constanța, elevii și profesorii au sărbătorit Ziua Tătarilor printr-o serie de activități cu titlul “Dobrogea – Tărâm al Multiculturalității”.

Elevii liceului, sub îndrumarea profesorilor Deniz Trifan și Nadina Aldea, au realizat prezentări powerpoint, au recitat poezii în limba tătară, au dansat pe ritmuri orientale și balcanice și au expus elemente de vestimentație din zestrea mireselor precum și cărți, ce reconstituie istoria zbuciumată a tătarilor.

Publicul a luat parte la un adevărat spectacol de muzică și culoare, dar și la unul gastronomic, deoarece bucatele specifice au fost aduse pe ritmuri tătărești iar cei prezenți au putut degusta șuberek, geamtîk, sau kîrde.

Evenimentul organizat a avut loc a avut ca scop atât sărbătorirea zilei Tătarilor cât și prezentarea regiunii Dobrogea ca un veritabil mozaic cultural ce adăpostește multiple etnii.