A 4 A EDIŢIE A “ŞCOLII DE AFACERI” DE LA LICEUL TEORETIC “OVIDIUS”

Sâmbătă,11 ianuarie 2014,Centrul de resurse pentru educaţie economică Constanţa  a organizat la Liceul Teoretic “Ovidius ” ,în colaborare cu  Patronatul IMM Constanţa şi Agenţia Constanţa 2 AXA Life Insurance S.A.., o nouă ediţie a manifestării “Şcoala de afaceri” la care au participat 35 elevi liceeni ai claselor a X a.

Aceştia  sunt familiarizaţi deja cu tematica prezentată prin faptul că studiază disciplina Educaţie antreprenorială şi simultan realizează pe echipe planuri de afaceri ale unor idei fezabile.

Concret,invitaţii (doamna inginer Nicoleta     Bălan,domnii Iulian Gropoşilă – preşedinte al Patronatului IMM Constanţa, domnul Doru Diaconu,domnul Olaru Alexandru ,director al agenţiei de asigurări)  le-au vorbit elevilor despre întreprinzători celebri din lume dar şi din România şi judeţul Constanţa,ca şi despre propriile lor afaceri , despre tipuri de asigurări ale firmelor ,insistând toţi  pe necesitatea valorificării oportunităţilor ,dar şi pe pasiune,competenţă,asumarea riscului ,lucrul bine făcut ,legalitate ,carieră profesională.

În finalul manifestării,echipele de elevi selectate au participat la un concurs privind aplicarea mix-ului de marketing la o posibilă afacere locală.

Concursul a fost câştigat de un echipaj al clasei a Xa C format din elevii  Stănişor Ştefan,Staicu Andreea, Vineş Andreea, Şuţeanu Ariadna Roberta, Drilea Apetrei Vlad .

Profesorul Victor Mihalaşcu, directorul C.R.E.E. Constanţa, coordonatorul acţiunii,a acordat diplome tuturor participanţilor şi premii  câştigătorilor.