a XXV-a ediție a Salonului Național de Inventică și Creație Științifică pentru Tineret

În perioada 14-18 Noiembrie 2018, în cadrul Târgului de Carte Gaudeamus, s-a desfășurat a XXV a ediție a Salonului National de Inventica și Creație Științifica pentru Tineret.
Ca în fiecare an, elevii Liceului Teoretic “Ovidius” Constanța au fost prezenți cu un proiect la secțiunea științe aplicate, proiect care de data aceasta a avut drept scop realizarea unui bio-îngrășământ din materiale non-convenționale. Elevele Alexandra Dorobanțu și Isabella Mindea și profesorul coordonator Carmen Bucovală au abordat tema agriculturii biologice, încercând găsirea unui îngrășământ care să folosească deșeurile din industria alimentară (de exemplu drojdia de bere), identificând astfel o modalitate de aplicare a principiilor economiei circulare. Mențiunea acordată de juriu a fost înmânată echipei de la Liceul Teoretic “Ovidius” de către Ministrul Tineretului și Sportului, dna Ioana Bran și de dl Alexandru Mironov, redactor șef la revista “Știință și tehnică”.

  • 2020 STEM Discovery campaign