Bacalaureat francofon, pentru elevii clasei a XI a

La Liceul Teoretic „Ovidius” s-a desfășurat proba anticipată a bacalaureatului francofon, pentru elevii clasei a XI a

În data de 28 mai 2024, elevii clasei  a XI-a G de la Liceul Teoretic „Ovidius” au susținut, pentru prima dată de la intrarea liceului în programul școlilor cu  secții bilingve francofone (în 2021), proba anticipată în vederea obținerii mențiunii speciale „Secție bilingvă francofonă” pe diploma de bacalaureat. După derularea, de-a lungul anului școlar 2023-2024, a modulului pluridisciplinar, elevii au prezentat, în fața comisiei de examen formată din profesori de franceză și profesori de discipline științifice, temele tratate pe parcursul anului școlar, problematica cercetată, demersul ales pentru tratarea acestei problematici, rolurile avute  în cadrul echipei și, bineînțeles, produsul final, demonstrând astfel competențele dezvoltate pe parcursul anului școlar, din punct de vedere metodologic, științific, cât și lingvistic.

Felicitări, Ana, Adriana, Lara, Seren, Anastasia, Robert, Bianca, Floriana, Darius și Ioan-Costin!