Campionatul de Țintar

Duminică, 2 iunie 2019, elevi ai Liceului Teoretic Ovidius Constanta, au sărbătorit copilăria prin joc, competiții, premii și …ȚINTAR. Campionatul de Țintar, inițiat de Școala Gimnazială Nr. 18 „Jean Bart” Constanța, în parteneriat cu Asociația TEAM și Direcția pentru Sport și Tineret, și-a desemnat câștigătorii la etapa județeană, desfășurată la Constanța. În cadrul acestui proiect au fost pregătiți în jur de 150 de elevi pe parcursul acestui an școlar, sub coordonarea d-nei prof. Marinela Koseoglu.

         De ce țintar? pentru ca este un joc al minții, care îi ajută pe elevi să își dezvolte gândirea logică, anticipativă și strategică. Jocul de țintar este un joc atractiv, simplu de explicat și ușor de înțeles. Elevii petrec mult timp în mediul virtual și nu reușesc să dezvolte eficient abilități de socializare, de management al emoțiilor, răbdare, concentrare. Țintarul  poate fi și un moment plăcut de petrecere a timpului liber prin joc.

Iată și rezultatele obținute de elevii noștri:

Clasa a VI-a:

Premiul II: CIUCĂ ANTONIA ANDREEA (Liceul Teoretic „Ovidius” Constanța)

Clasa a VIII-a:

Premiul I: BARDI ROBERT (Liceul Teoretic „Ovidius” Constanța)

 Liceu:

Premiul II: BASARÂM ȘTEFAN (Liceul Teoretic „Ovidius” Constanța)