Corabia reciclării 2019

Realizat la inițiativa  Instituției Prefectului, Agenției pentru Protecția Mediului și Inspectoratului Școlar Județean Constanța, proiectul “Corabia reciclării” are drept scop realizarea unei  acțiuni de colectare selectivă a deșeurilor și valorificarea acestora, prin realizarea de către elevii implicați, a unor elemente caracteristice ambarcațiunilor : catarge, pavoaze, ancore, colaci de salvare etc. care vor completa corpul corăbiilor ce urmează a fi construite.  De asemenea, din deșeurile colectate, vor fi realizate emblemele școlilor participante și mascote pentru cele două ambarcațiuni.

Odată finalizate, aceste ambarcațiuni vor fi amplasate pe plajele din Constanța și Mangalia, pentru a transmite, atât localnicilor cât și turiștilor, un mesaj – îndemn la o atitudine responsabilă față de mediu și de noi înșine.

Elevii liceului nostru, coordonați de dna Valeria Moraru au obținut o mențiune la acest proiect-concurs. Felicitări!

  • 2020 STEM Discovery campaign