Concurs național câștigat de elevii ovidiști

Concursul “Cum se face?” este organizat în fiecare an de către Societatea Tinerilor Chimiști  parte a Societății de Chimie din România (SChR) în parteneriat cu Facultatea de Chimie Aplicată și Știința Materialelor/Universitatea Politehnica din București și Asociația Studenților Chimiști POLI.

Anul acesta, de la Liceul Teoretic “Ovidius” s-au calificat la faza națională 5 proiecte realizate de elevii coordonați de prof. Carmen Bucovală.  Proiectul elevilor Rareș Stoica și Semina Vefa, pe tema modalităților de combatere a poluării cu petrol a mediului marin a fost recompensat de juriu cu premiul I, iar Ioana Nedelcu a primit prima mențiune a concursului pentru o prezentare despre efectul substanțelor active din plante cu rol de antibiotic natural. Proiectele realizate de Mara Nicolae, Cidem Curtomer, Ruxandra Iordache, Theodora Tălpău si Cristina Chelu, despre substanțele conținute în diferite alimente  și modul în care influențează sănătatea, au fost de asemenea apreciate de juriu.