Calificare la faza națională a concursului PlayEnergy

Enel a încheiat jurizarea regională a concursului PlayEnergy, competiţia promovând conştientizarea procesului producerii energiei electrice, încurajând elevii să descopere universul energiei electrice şi al ştiinţei.

Tema din acest an, „Foloseşte-ţi energia!”, a invitat copiii şi adolescenţii să construiască o lume ce mizează pe cunoaşterea energiei electrice din prisma ştiinţifică, în viziunea lor. Simultan competiţiei regionale Dobrogea se desfăşoară şi etapa regională în zonele Banat şi Muntenia.

Locul al treilea la etapa regionala a fost ocupat de elevii Liceului Teoretic „Ovidius” din Constanţa cu proiectul „Energia Eco”, echipă coordonată de profesor Carmen Bucovală si formata din elevii Glăvan Anca, Marin Elena-Carolina, Martinescu Octavian, Zabolodni Ana-Cristina, Steriu Teodora.

Câştigătorii etapelor regionale se vor confrunta în etapa naţională urmând ca în luna decembrie, Enel să desemneze câştigătorii etapei naţionale.

  • 2020 STEM Discovery campaign