Concursul “Cum se face?”

Pe 26 octombrie 2013 s-a desfășurat la București Concursul “Cum se face?”, organizat de către Societatea Tinerilor Chimiști (STC) parte a Societăţii de Chimie din România  în parteneriat cu Facultatea de Chimie Aplicată și Știința Materielor/Universitatea Politehnica București.   La acestă ediție, din partea Liceului Teoretic “Ovidius”  au participat elevele  Andreea Ionica și Sizen Osman, cls a XI a C, prof. coordonator Carmen Bucovală.  Proiectul prezentat a suscitat atenția juriului și a celorlalți participanți, care au adresat întrebări și au oferit sugestii celor două eleve. La concurs au participat 36 de echipe din toată țara, cele două eleve din Constanța fiind recompensate cu un premiu III, premiu oferit de dna prof. univ.dr. Ecaterina Andronescu.

Andreea Ionica ne-a declarat “deși am avut emoții la început am reușit să facem o prezentare foarte bună, care a fost apreciată de juriu”. Sizen Osman ne-a spus că “cel mai important lucru este că am reușit să atragem atenția juriului, nu ingeniozitatea soluțiilor tehnice propuse de noi”. Proiectul realizat de cele două eleve viza găsirea unor utilizări neconvenționale ale algelor marine.

[nggallery id=9]