Concursul National de Proiecte de Mediul

In perioada 17-21.07.2013 s-a desfășurat la Muncel, județul Iași, a XV-a ediție a Concursului National de Proiecte de Mediu, organizat de Ministerul Educației Naționale, Inspectoratul Școlar Județean Iași, Universitatea “Al.I Cuza” Iași.

La acest concurs au participat 43 de echipaje din întreaga țară, județul Constanța fiind reprezentat de elevele Sibel Chiamil și Loredana Doroftei, de la Liceul Teoretic “Ovidius”.  Proiectul prezentat de cele două eleve s-a intitulat «Valurile – o sursă neconvențională de energie », coordonat de prof. Carmen Bucovală. Juriul a  apreciat proiectul cu o medalie de argint, arătând că soluția propusă este una inovatoare, care combină doua sisteme tehnice deja existente și utilizate în lume.

Liceul Teoretic ‘’Ovidius“ participă la acest concurs de la prima ediție, din anul 1999, obținând pana în prezent 5 medalii de aur, 8 medalii de argint și 2 mențiuni.

  • 2020 STEM Discovery campaign