Concursul National de Stiinta si Tehnologii ROSEF 2016

Concursul National de Stiinta si Tehnologii ROSEF 2016 organizat de I.S.J Suceava  , Societatea  Stiintifica “Cygnus “-Centru  UNESCO , Universitatea “Stefan cel Mare ” Suceava , Colegiul National “Petru Rares ” Suceava , Agentia Spatiala Romana  s-a desfasurat la Suceava in perioada 24-26 iunie 2016 . La acest concurs au participat  doua echipe  coordonate de profesor  Sorina -Maria Leu ,de la Liceul Teoretic “Ovidius ” Constanta  cu doua proiecte  carora li s-a acordat premiul I . Proiectul “Aeromodel Autonom ” realizat de Roman Razvan si Radoi Andrei  ,clasa a X-a este un aeromodel care poate prelua imagini si informatii din zone calamitate sau de la locul unor accidente , rapid si complet . Aeromodelul este autonom si reprezinta un instrument eficient pentru interventiile umane. Celalalt  proiect  este un  ” Multimotor Modulat” varianta civila a unei drone si reprezinta un dispozitiv rapid de evaluare si ajutorare a celor implicati in  accidente sau catastrofe .Acest proiect a fost realizat de Dima Razvan si Ianculescu Vlad , elevi in  clasa a X-a. Premiile luate le ofera posibilitatea de a participa la una din  cele patru competitii internationale :Intel  ISEF -S.U.A , I-SWEEP- S.U.A , INSEPO – Olanda si  MILSET- organizat anual in diferite tari din Europa . In acest an MILISET Expo -Sciences Europe 2016 va avea loc la Toulouse  intre 8 si 15 iulie , cocurs la care participa Nedea Andrew  , absolvent al clase a XII -a , tot la Liceul Teoretic “Ovidius “, coordonat de doamna profesor Sorina -Maria Leu .