Concursuri de educaţie economică şi antreprenorială a elevilor liceeni la liceul Ovidius Constanţa.

Pe data de 24 mai 2013 s-au desfăşurat la liceul teoretic Ovidius din Constanţa două concursuri interjudeţene ce urmăresc educaţia economică a elevilor liceeni,şi anume: concursul de planuri de afaceri pe echipe intitulat „Şi eu voi fi întreprinzător „ şi concursul individual de economie „Gândesc economic,deci câştig”.

Concursurile-incluse în Calendarul activităţilor educative  judeţene al Inspectoratului şcolar judeţean Constanţa au fost organizate de către Centrul de resurse pentru educaţie economică Constanţa, în colaborare cu Direcţia judeţeană pentru sport şi tineret Constanţa şi Liceul Ovidius Constanţa.

Sponsorul principal al concursurilor a fost Alpha Bank,alături de alţi agenţi economici.

La deschiderea oficială au participat directorul executiv al D.J.S.T. Constanţa ,Daniel Claudiu Teliceanu ,directorul Alpha Bank ,Sucursala Constanţa, Bukkosi Simona, Directorul adjunct al Liceului Ovidius ,Carmen Bucovală, inspectorul de specialitate al ISJ Constanţa, Geoglovan Vicenţiu Daniel,   directorul CREE Constanţa, Victor Mihalaşcu , profesorii îndrumători ai elevilor calificaţi la ultima fază a acestor concursuri din judeţele Buzău,Brăila,Suceava şi Constanţa, şi alţii.

Concursul de planuri de afaceri  a fost câştigat de o echipă a liceului Ovidius alcătuită din elevele Ţoţoiu Raluca, Chebuţă Ionela,    Bulboacă Alexandra , Radu Bianca (prof. îndrumător Mihalaşcu Victor),  urmată de alte echipe ale aceluiaşi liceu ,ca şi cea de  la Colegiul economic Buzău (prof. îndrumători Costianu Irina, Popa Maria), iar la concursul de economie premiile au fost obţinute în ordine de elevii Chiriac Andreea Adriana(Colegiul economic Ion Ghica Brăila, prof. îndrumător Drăghici Cornelia) – locul I,Drăguţ Robert Florin (Liceul Ovidius Constanţa, prof. îndr. Victor Mihalaşcu), Constantin Alina (Colegiul economic Buzău, prof. îndr. Drăgoiu Gina), Chera Bianca (Liceul “Nicolae Bălcescu” Medgidia ,prof. îndrumător Furtună Gabriela) – locul al  II –lea, şi Berbec Marius ( Liceul Ovidius Constanţa ,prof. îndr. Victor Mihalaşcu) – locul al III-lea  .

Elevilor participanţi, profesorilor îndrumători  şi numeroşilor elevi voluntari  le-au fost acordate diplome de participare  şi organizare ,iar premianţilor le-au fost acordate premii substanţiale în bani şi  materiale promoţionale,sportive etc.

După cum ne-a declarat  domnul profesor Victor Mihalaşcu , concursurile aflate la cea de-a 8-a ediţie au devenit deja tradiţionale, mobilizând  la toate fazele peste 300 elevi  constănţeni. Spiritul de întreprinzător ,educaţia economică   se regăsesc tot mai mult în instruirea şi educaţia  elevilor  constănțeni , ca şi din întreaga  ţară  şi este un lucru firesc într-o economie de piaţă”.