Festivalului National de Scurtmetraj pentru Liceeni

Pe 17 mai a avut loc festivitatea de premiere a Festivalului National de Scurtmetraj pentru Liceeni (FILMMIC).

Tema de anul acest a fost „Imi pasa …”. Pe langa sectiunea de scurtmetraj au fost introduse doua noi sectiuni: „Spot publicitar” si „Punct si de la capat”, aceasta din urma destinata participantilor din anii trecuti.

La aceasta editie au participat din partea Liceului Teoretic „Ovidius” Constanta 15 filme realizare de elevi in cadrul orelor de „Proiecte europene” (prof. Carmen Bucovala) si „Educatie vizuala” (prof. Constanta Danila).

Doua filme au fost recompensate de juriul prezidat de Florin Piersic Jr. Acestea au fost:

„Stafeta: Imi pasa” – premiul III, echipa formata din elevii clasei a IX-a C, Boiciuc Elena, Chebuta Ioana, Stângaciu Ana Maria, Oana Alexandru, prof. coordonator Carmen Bucovala

„Supereroi” – mentiune, echipa formata din elevii clasei a X-a C, Ionica Andreea, Barzan Andreea-Alexandra, Neacsu Mihai Valentin, Osman Șizen, Chirea Gabriela, Iordache Florin, prof. coordonator Carmen Bucovala.