„Digital stories”, un nou proiect al Liceului Teoretic „Ovidius”

Erasmus la Ovidius – proiecte

În acest an școlar, Liceul Teoretic “Ovidius” invită elevii și profesorii din întreaga Europa să se alăture inițiativei de a realiza povestiri digitale. Concursul „Digital stories” are două secțiuni: „Booktrailere” și „Documentare” și două ediții – una în decembrie și alta în aprilie.

„Digital stories” cere fiecărui participant să creeze un scurt videoclip care prezintă perspectiva personală a creatorului fie asupra unei opere literare, fie asupra unui subiect științific. Această competiție le va permite elevilor să-și exprime ideile în mod creativ, să-și dezvolte abilitățile de viață (gândire critică, tehnici de comunicare etc) și să-și demonstreze competențele digitale și implicarea în lectura și cunoașterea științifică. În același timp, această competiție permite profesorilor să susțină răspunsul elevilor, atât dintr-o perspectiva  cognitivă cât și una afectivă  – interesul pentru literatură și/sau diverse subiecte științifice.

Unul dintre obiectivele proiectului este de a crea o oportunitate de inversare a rolurilor: elevii ar putea crea conținut care sa fie folosit pentru predare/explicare/ clarificare, în timp ce profesorii ar putea evalua implicarea elevilor în învățare. Beneficiile pentru toți cei implicați sunt numeroase; cel mai important, încurajarea elevilor de a-și folosi și dezvolta creativitatea.

Există doar trei componente obligatorii pentru toate „poveștile digitale” (fie „booktrailere”, fie „documentare”).

Videoclipurile trimise:

  • 1. trebuie să aibă o durată cuprinsă între 1:30 și 3:30 minute.
  • 2. trebuie să aibă o narațiune (voce off) într-o limbă și subtitrări în altă limbă. Limbile acceptate sunt: engleză, franceză, germană, italiană, spaniolă.
  • 3. trebuie să includă în videoclip (la final) credite, adică o listă cu toate sursele folosite pentru imagini, sunet, efecte sonore, muzică, software, aplicații. Vă așteptam alături de noi în această călătorie digitală, prin literatura și științe!