Educație (de mediu) de nota 10

Noul proiect Mare Nostrum, intitulat „Educaţie (de mediu) de nota 10″, a avut drept scop îmbunătăţirea calităţii vieţii generaţiilor actuale şi viitoare, prin participarea activă în societate. În cadrul proiectului, elevii Liceului Teoretic “Ovidius” a prezentat proiectul “Grădina din școală” care a fost selectat pentru a fi pus in aplicare.
Proiectul a avut drept scop imbunătățirea  calității mediului in interiorul clădirii scolii prin realizarea unei grădini verticale in școala. Grădina a fost amplasată intr-o zonă însorită care să ofere condiții pentru creșterea plantelor dar care să și beneficieze de pe urma microclimatului generat de acestea, prin scăderea temperaturii si creșterea umidității. Grădinile verticale au fost realizate folosind recipiente PET ancorate pe o plasa de metal  fixată pe perete.
  • 2020 STEM Discovery campaign